https://fom.journal.fi/issue/feed Folk och musik 2020-02-13T11:17:48+02:00 Niklas Nyqvist niklas.nyqvist@sls.fi Open Journal Systems https://fom.journal.fi/article/view/89203 Inledning 2020-02-13T11:17:48+02:00 Annika Richard annika.richard@sls.fi 2020-02-12T00:00:00+02:00 Copyright (c) 2020 Författaren och Svenska litteratursällskapet i Finland https://fom.journal.fi/article/view/89204 Folkdans på klasskampens grundval 2020-02-13T11:17:20+02:00 Wictor Johansson wictor.johansson@musikverket.se 2020-02-12T00:00:00+02:00 Copyright (c) 2020 Författaren och Svenska litteratursällskapet i Finland https://fom.journal.fi/article/view/89205 Karl Tiréns jojksamling – från privatinitiativ till nationell angelägenhet 2020-02-13T11:16:54+02:00 Dan Lundberg dan.lundberg@musikverket.se Gunnar Ternhag gunnar.ternhag@gmail.com 2020-02-12T00:00:00+02:00 Copyright (c) 2020 Författaren och Svenska litteratursällskapet i Finland https://fom.journal.fi/article/view/89206 ”Sjunges under sin wanliga och mycket bekanta melodie” 2020-02-13T11:16:27+02:00 Märta Ramsten marta.ramsten@gmail.com 2020-02-12T00:00:00+02:00 Copyright (c) 2020 Författaren och Svenska litteratursällskapet i Finland https://fom.journal.fi/article/view/89207 Finlands svenska folkdiktning på nätet 2020-02-13T11:16:00+02:00 Pia Lindholm pia.lindholm@sls.fi 2020-02-12T00:00:00+02:00 Copyright (c) 2020 Författaren och Svenska litteratursällskapet i Finland https://fom.journal.fi/article/view/89208 Den nye folkemusikkatalogen 2020-02-13T11:15:34+02:00 Hans-Hinrich Thedens hans-hinrich.thedens@nb.no 2020-02-12T00:00:00+02:00 Copyright (c) 2020 Författaren och Svenska litteratursällskapet i Finland https://fom.journal.fi/article/view/89209 Fra skjøre trykk til hard skjerm 2020-02-13T11:15:07+02:00 Astrid Nora Ressem astrid.ressem@nb.no 2020-02-12T00:00:00+02:00 Copyright (c) 2020 Författaren och Svenska litteratursällskapet i Finland https://fom.journal.fi/article/view/89212 Författarpresentationer 2020-02-12T10:35:11+02:00 Annika Richard annika.richard@sls.fi 2020-02-12T00:00:00+02:00 Copyright (c) 2020